Poznać sąsiada! - Polska i Niemcy w oczach młodzieży

ImageProjekt Poznać sąsiada!” bada wpływ polsko-niemieckich spotkań młodzieżowych na ich uczestników. Organizowany jest przez Instytut Spraw Publicznych, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego we Fryburgu. Jest to pierwsze od lat badanie uczestników wymiany młodzieży między Polską a Niemcami.

W ramach projektu przeprowadzone są w Polsce i Niemczech wywiady z uczestnikami wymian szkolnych i pozaszkolnych, którzy wzięli udział w spotkaniach młodzieży przed laty oraz w ostatnim czasie.

Uczeń kl. IIB LO im. ks. Piotra Skargi, Dariusz Siwiec wziął udział w tym wywiadzie jako jedyny reprezentant województwa podkarpackiego. Odpowiadał na pytanie koordynatora projektu dotyczące postrzegania niemieckich rówieśników, swojego nastawienia, reakcji środowiska, obaw i uprzedzeń jak również o wrażenia ze spotkań z młodzieżą i ludźmi starszymi w Niemczech. Opowiadał o przygotowaniach i organizacji spotkania międzynarodowego, później o pobycie i programie wymiany. Podobnie jak większość ankietowanych rówieśników Darek postrzega pozytywnie gościnność i otwartość niemieckich sąsiadów, nie widzi wielu znaczących różnic kulturowych. Sam będąc miłośnikiem wędkarstwa spotkał tam ludzi o podobnych pasjach, z którymi mógł wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wszyscy uczestnicy projektu „Poznać sąsiada!” podkreślają, że obawy przed nawiązaniem kontaktu są nieuzasadnione, że udział w wymianie jest bardzo wartościowy i że nadal utrzymują kontakty z poznanymi w wymianie rówieśnikami.

Dla porównania wyników, organizatorzy przeprowadzą dyskusje grupowe z osobami z obu krajów, które nigdy nie brały udziału w takiej wymianie. Wywiady pozwolą ustalić, jakie korzystne doświadczenia wynoszą uczestnicy i jak wpływają one na percepcję drugiego kraju. Badania uwzględnią przy tym czynniki mające wpływ na wzajemne postrzeganie się, takie jak: historia, rodzinne doświadczenia, bieżące wydarzenia w stosunkach polsko-niemieckich, szkoła czy miejsce zamieszkania.

Pełne wyniki projektu zostaną opublikowane przez organizatorów w języku polskim i niemieckim jesienią 2013. Posłużą one sformułowaniu rekomendacji dla programów spotkań na przyszłość.