kredyty bez bik

Liceum sędziszowskie czyta

Dział: Aktualności
Czytany 565 razy

„Czytanie książek to najwspanialsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

 Już po raz trzeci, tym razem 8 czerwca 2018 roku, włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Symbolem akcji było bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodziło o budowanie pozytywnego wizerunku książki.

W ubiegłym roku 459 409 uczniów pobiło ten rekord. Pomysł na akcję to odpowiedź na fatalne statystyki czytelnicze – nie czyta 63 % Polaków powyżej 15 roku życia. Dzieci i młodzież czytają znacznie więcej.

Przystępując do akcji pokazaliśmy dorosłym, poprzez rozrywkowy jej charakter, jak się czyta. Stąd publiczny marsz z książkami ulicami Sędziszowa Małopolskiego na Miejski Rynek. O godz. 9:45 klasa 1c wyruszyła spod szkoły z transparentami promującymi czytanie, trąbkami, gwizdkami, by spotkać się z panem burmistrzem Bogusławem Kmieciem, a także młodszymi kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Włodarz miasta odczytał fragment koncertu Jankiela z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza do podkładu muzycznego. Czytanie kontynuowali: Erik Piantoni z Włoch uczący się w naszej szkole w ramach wymiany międzynarodowej (AFS), oraz wolontariusze z organizacji AIESEC: Ringo student z Hongkongu i Chipsa student z Ghany, którzy w tych dniach prowadzili zajęcia z naszymi uczniami. Dalsza część przeniosła się na miejskie planty, by w ukryciu przed mocnym słońcem czytać to, na co każdy miał ochotę.

Na przemian czytaliśmy z pierwszoklasistami. Między innymi Kasia Pasowicz odczytała fragmenty Rozmów polskich latem 1983 roku Jarosława Marka Rymkiewicza, utworu z listy 44 tekstów Antologii Niepodległości ogłoszonej na stronie Prezydenta RP na 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności.

Chcieliśmy radością czytania dzielić się z innymi. Dlatego trzy uczennice przechadzały się z koszykiem po Rynku i częstowały cukierkami zaopatrzonymi w papierową bransoletkę z autorem i tytułem książki. W ten sposób promowały akcję i zachęcały do czytania.

Na koniec wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się z książkami na boisku szkolnym, by poczytać i wykonać wyjątkowe zdjęcie z lotu ptaka. Wykorzystując udział uczniów w projekcie „Kolorowy zawrót głowy” i dominujące w tym dniu kolory: biały i czerwony organizator akcji zaopatrzył dodatkowo wszystkich w balony w narodowych barwach. W ten sposób utworzyliśmy piękną flagę i czytaniem uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Każdy mógł również wykonać selfie grupowe lub pojedyncze z książką, którą przyniósł, opublikować na facebooku i instagramie z hashtagiem #jakczytam i grupą odbiorców zdjęcia ustawioną jako „publiczne”.

Szymborska miała rację: bawiliśmy się wspaniale.

Oceń ten artykuł
(1 głos)