kredyty bez bik

Polsko-niemiecka wymiana LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. i Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeld

Czytany 584 razy

W dniach 29.05.-05.06.2018 w ramach realizacji I etapu  wspólnego projektu „Zachować pamięć” odbyło się w Sędziszowie Młp. spotkanie uczniów polskich i niemieckich.  Jest to już druga edycja tego projektu, wspierana merytorycznie i finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży - organizację międzynarodową, utworzoną w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec w celu wspierania kontaktów między młodzieżą z Polski i Niemiec. Historyczny projekt obejmował wizytę w  miejscach terroru hitlerowskiego: w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie, w Markowej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, dwudniowe warsztaty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, krakowską dzielnicę Kazimierz. Ponadto, w rzeszowskim oddziale IPN grupa uczestniczyła zajęciach dydaktycznych o losach Polski podczas II wojny światowej prowadzonych przez dr. Jacka Magdonia. 

Polscy uczniowie przez kilka dni gościli w swoich domach 16 niemieckich rówieśników: goście spędzili jeden dzień w polskiej szkole oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp., gdzie pod okiem p. Edyty Winkowskiej uczyli się tańczyć polskie tańce narodowe krakowiak i polonez.

Drugą część spotkania grupa spędziła wspólnie zakwaterowana w Oświęcimiu i Krakowie, pod opieką nauczycieli polskich p. Aldony Homy i p. Witolda Saja oraz nauczycieli niemieckich p. Anny Zlocki i p. Adama Wolke. Goście otrzymali też pamiątkowe gadżety od Burmistrza Sędziszowa Młp., wszystko bardzo im się podobało; uczestnicy projektu bardzo się zaprzyjaźnili i   już nie mogą doczekać się drugiego etapu projektu – czyli jesiennej rewizyty w Niemczech.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)