kredyty bez bik

CHOROBY ODZWIERZĘCE- CZY MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE?

Dział: Aktualności
Czytany 548 razy

XVIII Sejmik naukowy i konkurs o tematyce zdrowotnej dla uczniów gimnazjum naszego powiatu

W dniu 22 maja 2018r.w naszej szkole odbył się kolejny już raz sejmik naukowy, połączony z konkursem dla gimnazjalistów powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Tym razem tematyka konkursu związana była z chorobami odzwierzęcymi. Projekt został objęty honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Ropczycach. Organizatorami konkursu byli: pani prof. Anna Marć , pani prof. Iwona Flis i pan prof. Grzegorz Pach.

Wszyscy kochamy zwierzęta i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Coraz częściej decydujemy się na hodowanie w naszym domu psa , kota, czy innych, nawet egzotycznych zwierząt. Dlatego celem spotkania było to, aby uświadomić uczniom czym są choroby odzwierzęce ,w jaki sposób możemy się nimi zarazić oraz jakie zasady profilaktyki powinniśmy stosować w codziennym życiu.

Na nasze zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały następujące szkoły gimnazjalne Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Sędziszowie Młp. - opiekun pani Aleksandra Wojton
 • Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej- opiekun pani Lidia Sroka
 • Zespół Szkół nr 1 w Ropczycach- opiekun pani Urszula Czółno
 • Gimnazjum w Iwierzycach- opiekun pani Jolanta Franczyk
 • Zespół Szkół w Niedźwiedzie Dolnej- opiekun pani Dominika Grabska
 • Gimnazjum w Ociece –opiekun pan Karol Świniuch
 • Zespół Szkół nr 3 w Ropczycach- opiekun pani Lidia Brzostowska
 • Gimnazjum w Gnojnicy Woli – opiekun pani Marta Wolska

Uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali test składający się z 30 pytań, a uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w ten sam dzień podczas sejmiku naukowego, na który przybyli:

 • Pani Bernadeta Frysztak-Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego
 • Pan Alfred Kułak-Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ropczycach
 • Pani Monika Charchut - Barszcz- lekarz weterynarii

Po powitaniu wszystkich przybyłych gości przez Dyrektora naszej szkoły pana mgr Jana Flisaka, głos zabrały uczennice z kl.Ic Karolina Majka i Martyna Paśko, które przedstawiły prezentację multimedialną na temat chorób odzwierzęcych, ciekawie opowiadając, jakie niebezpieczeństwa dla zdrowia, a nawet życia człowieka stanowią: wścieklizna, toksoplazmoza, tasiemczyce, glistnice , włośnica, choroby odkleszczowe i inne.

Niewątpliwym atutem spotkania była prelekcja pani Moniki Charchut- Barszcz, która jest lekarzem weterynarii i absolwentką naszej szkoły. Podczas swojego wykładu przedstawiła praktyczny aspekt chorób odzwierzęcych, z którymi spotyka się na co dzień w swojej pracy. Zwróciła uwagę na fakt, jak niebezpieczną chorobą jest wścieklizna i jak duże znaczenie w jej profilaktyce mają szczepienia ochronne zwierząt domowych. Wspomniała także o takich chorobach odzwierzęcych jak np.: choroba kociego pazura, świerzb, grzybica , borelioza. Podkreśliła, że zawsze powinniśmy pamiętać o zachowaniu zasad higieny osobistej i podczas zabawy ze zwierzętami.

Po wystąpieniu Pani Bernadety Frysztak, którzy poparła ideę organizowania sejmików prozdrowotnych przez naszą szkołę, nadszedł czas na podsumowanie konkursu i wręczenie laureatom nagród, ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach:

I miejsce- Martyna Draus ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp.

II miejsce-Emilia Charchut ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp.

III miejsce-Kinga Bielarska z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej

Bartłomiej Błachuta z Gimnazjum w Iwierzycach

Joanna Cwanek ze Szkoły Podstawowej w Ociece

Wyróżnienia-Emilia Zatorska z Gimnazjum w Iwierzycach

Natalia Ciołek z Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej

Katarzyna Kiebała z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej

Kacper Drozdowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp.

 Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na zorganizowany przez naszą szkołę konkurs i sejmik pod hasłem ,,Choroby odzwierzęce-czy mogą być niebezpieczne ?” Mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę w kolejnych latach.

Organizatorzy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)