Uczniowie LO z Sędziszowa z wizytą na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

ImageW dniu 14 lutego 2014 roku grupa kilkunastu uczniów Sędziszowskiego Liceum uczestniczyła  w XXI Seminarium „Wybrane problemy chemii” organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej i Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Wśród uczniów biorących udział w Seminarium byli tegoroczni maturzyści z klas 3b, 3f i 3e, dla których udział w tych zajęciach był świetną powtórką przed egzaminem maturalnym z chemii, oraz uczniowie zainteresowani naukami matematyczno-przyrodniczymi z klas 1a, 1c.

Zgromadzonych uczniów przywitali prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Adam Marciniec oraz dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż.  Henryk Galina. Seminarium  składało się z części wykładowej oraz laboratoryjnej. Pierwszy wykład dotyczył historii rozwoju technologii polimerów, a podczas drugiego wykładu profesor Jacek Lubczak przedstawił zgromadzonym uczestnikom podstawowe mechanizmy reakcji organicznych. Po części wykładowej studenci Wydziału Chemicznego, należący do koła naukowego „Esprit” wykonali kilka niezwykle ciekawych doświadczeń chemicznych. Część wykładowa odbywała się Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
Po zakończeniu części wykładowej uczniowie udali się do laboratoriów Wydziału Chemicznego, gdzie uczestniczyli w zajęciach praktycznych, dotyczących:

• polimerów i tworzyw sztucznych
  • kompleksometrii
  • katalizatorów przeniesienia międzyfazowego, klatratów,
  • reakcji topochemicznych
  • oznaczania ilościowego związków organicznych metodą spektrofotometrii UV-VIS

Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy słuchali wskazówek i uwag profesorów prowadzących zajęcia. Samodzielnie wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem dostępnej aparatury, obserwowali zachodzące reakcje chemiczne, wykonywali rysunki, schematy, dokonywali pomiarów, odczytywali ich wyniki, zadawali pytania. Młodzież miała również okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, oraz ze sposobem i kryteriami rekrutacji na tą uczelnię.