Lekcja chemii w Instytucie Uniwersytetu Jagiellonskiego.

8 października 2013 roku,  jeszcze przed wschodem słońca, a w tumanach mgły, 44 uczniów z klas 1bf i 2af sędziszowskiego ogólniaka, którzy zadeklarowali naukę chemii na poziomie rozszerzonym, pod opieką wychowawcy kl. 2af p. L. Kopciuszyńskiej i nauczyciela chemii p. H. Szeli wyjechało do Krakowa.  Po przyjeździe do królewskiego grodu, zatrzymaliśmy się na Placu Matejki, u stóp Pomnika Grunwaldzkiego, skąd zaczęliśmy nasze zwiedzanie. Przechodząc traktem królewskim, zatrzymywaliśmy się pod Barbakanem, później przy ul Floriańskiej i Kościołem Mariackim. Korzystając z „wolnego” czasu w grupach zwiedzaliśmy wybrane miejsca wokół Rynku Głównego. Obowiązkowym punktem wycieczki były odwiedziny Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia sarkofagu i oddania czci Patronowi naszej szkoły Księdzu Piotrowi Skardze. Obejrzeliśmy także grobowiec pochowanego przed kilkom tygodniami, w krypcie tego kościoła,  krakowskiego pisarza Sławomira Mrożka oraz  tablicę upamiętniającą fakt zawarcia w nim małżeństwa, przez rodziców Papieża Jana Pawła II.

Fragment niemal każdej ulicy czy placu w Krakowie, wiąże się z różnymi faktami historycznymi, na które podczas spaceru zwracaliśmy uwagę np. płyta na Rynku Głównym upamiętniająca przysięgę Tadeusza Kościuszki, czy tablica poświęcona pamięci studenta  Stanisława Pyjasa przy ul. Szewskiej. Zatrzymaliśmy się przed Collegium Novum – głównym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego a następnie ulicą Józefa Piłsudskiego przeszliśmy do obiektów akademickich, mijając po drodze Bibliotekę Jagiellońską, Muzeum Narodowe, akademik „Żaczek”,  klub Studencki „Rotunda” przy ulicy Oleandry.

Głównym celem wyjazdu, był udział w pokazach kriogenicznych w Instytucie Chemii UJ. Przez półtorej godziny uczestniczyliśmy w wykładzie na temat historii badań prowadzonych nad własnościami substancji jakie wykazują w niskich temperaturach i zastosowaniem kriogeniki we współczesnym świecie. Najbardziej interesujące były pokazy doświadczeń z zastosowaniem skroplonych gazów. Po interesującej lekcji chemii, był czas na spacer po parku Jordana, miasteczku studenckim oraz na odwiedziny w obiektach Akademii Górniczo-Hutniczej.

Chłopcy zainteresowani piłką nożną mieli okazję zatrzymać się ma chwilę przy stadionach krakowskich drużyn „Wisły i „Cracovii”.

Zmęczeni ale pełni wrażeń,  niektórzy nawet z torbami pełnymi zakupów, chętnie wróciliśmy do autokaru, który czekał na nas przy Krakowskich Błoniach. W drodze powrotnej jeszcze ostatnie spojrzenia skierowaliśmy na Kopiec Kościuszki, Wawelski Zamek, i Kościół na Skałce.

Bezpieczny powrót do Sędziszowa był uwieńczeniem bogatego programu wycieczki, do której na pewno będziemy nieraz  wracać we wspomnieniach.