DZIEŃ MĘŻCZYZN w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp.

ImageW dniu 10 marca 2014 roku uczennice klasy IC w ramach realizacji projektu uczniowskiego z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości zorganizowały po raz pierwszy Dzień Mężczyzn w naszej szkole. Na drzwiach szkoły oraz na gazetce znalazły się życzenia dla Panów pracujących i uczących się w naszej szkole. Każdy mężczyzna został poczęstowany słodyczami.

Historia Dnia Mężczyzn:

Dzień Mężczyzn – tradycja obchodzenia tego święta na świecie została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz całej grupy ludzi w USA, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach.

W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta. Nie jest ono i nie było obchodzone. Niektóre media próbują jednak je wprowadzić od kilku lat, proponując datę 10 marca . Data nie jest przypadkowa: w tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Prawdopodobnie lokalnie dzień ten świętowany był już przed 2000 rokiem w miejsce zniesionego wspomnienia męczenników.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (ang. International Men’s Day – IMD) na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa które przyjęły zaproszenie Trynidad do obchodów IMD:

• Australia (pierwsze obchody odbyły się jednorazowo w 1994 roku w Sydney, ponownie od 2003)

• Chiny (od 2003)
  •

• Ghana (bardziej w znaczeniu ojcostwa)

• Holandia (od 2009)

• Indie (od 2007)
  •

• Irlandia (od 2009, w 2008 obchody mimo zaproszenia nie odbyły się)

• Jamajka (od 2001)
  •

• Kanada (od 2009, niektóre grupy lokalnie 7 lutego lub 25 listopada)