kredyty bez bik

Warsztaty języka rosyjskiego

Dział: Aktualności
Czytany 435 razy

Dzięki uprzejmości Dyrekcji i Pani Profesor Jolanty Ziobro, 20.12.2017 r. i 16.01.2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim odbyły się zajęcia języka rosyjskiego z wykorzystaniem technik teatralnych (glottodramy). Studentki Filologii Rosyjskiej UR: Agata Jaromek  i Ewa Targ przeprowadziły zajęcia pt.: Давайтепознакомимся! Czyli: Poznajmy się!

Uczniowie klas pierwszych pozbywając się ławek, mogli swobodnie poruszać się po sali. Na początku wykonali rozgrzewkę aktorską, następnie witali się z każdą napotkaną osobą za pomocą wymyślonego przez siebie gestu oraz powitania w języku rosyjskim, chodząc po sali wyrażali różne emocje nazwane przez prowadzących w języku rosyjskim, w grupach tworzyli żywe obrazy, które koledzy starali się opisać.

Głównym zadaniem uczniów było zaznajomienie się z tekstem opisującym podstawowe informacje o postaci, którą mieli odegrać. Przedstawiając się każdej napotkanej osobie, zadając jej pytania dotyczące wieku, narodowości, wykonywanego zawodu itp., uczniowie starali się odnaleźć członków swojej rodziny. W rezultacie utworzyły się trzy rodziny, które miały zaszczyt wystąpić w „Familiadzie”. Uczestnicy odpowiadali na pytania Karolów Strasburgerów (prowadzących zajęcia) i opowiadali o poszczególnych członkach swojej rodziny.

Na kolejnych zajęciach uczniowie świetnie poradzili sobie z odegraniem scenek tematycznych. Podzieleni na dwuosobowe grupy bardzo realistycznie i z wielkim zaangażowaniem opracowali i przedstawili swoje role.

Dzięki tej niekonwencjonalnej metodzie nauczania języków obcych uczniowie mogli wyjść z ławek i sztywnych podręcznikowych ram. Przenieśli się w wykreowaną rzeczywistość, odgrywając różne scenki tematyczne, wielokrotnie ćwicząc podstawowe konstrukcje językowe i unikając mechanicznego powtarzania. Metoda glottodramy ma na celu pozbywanie się barier językowych, maksymalne angażowanie ucznia w proces nauczania oraz pobudzanie jego wyobraźni i kreatywności.

Uczniowie wspaniale poradzili sobie z każdym ćwiczeniem. Kreatywność w odgrywaniu scenek i zaangażowanie bardzo pozytywnie zaskoczyły prowadzących zajęcia. Z taką młodzieżą można góry przenosić :) 

Oceń ten artykuł
(1 głos)