ImageHumaniści z LO w Sędziszowie wzięli udział w sesji naukowej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

20 lutego uczniowie LO uczestniczyli w sesji naukowej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, organizowany przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Języka Polskiego oraz Rzeszowski Oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Grupa uczennic z klasy 2cd oraz zainteresowane uczennice klasy Ia wzięły udział w wykładach naukowców Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy przygotowali ciekawe wykłady z dziedziny kultury języka, jego historii i współczesności oraz wartości, jakie przekazuje język ojczysty. Udział w sesji był ciekawym doświadczeniem i z pewnością poszerzył horyzonty wiedzy humanistycznej, ale przede wszystkim pozwolił poczuć atmosferę uniwersyteckich wykładów, co mogło zainteresować szczególnie te uczennice, dla których j. polski i historia to wiodące przedmioty, nauczane w wymiarze rozszerzonym.

Image
Zgromadzonych gości i słuchaczy przybyłych na sesję przywitał dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. prof. UR Janusz Pasterski, a wykład inauguracyjny wygłosił językoznawca, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg.

Image
Temat wartości języka i wartościowania w języku spotkał się z zainteresowaniem słuchaczy, także ze względu na osobę pana prof. Kazimierza Ożoga, który potrafi w ciekawy sposób, pełen ekspresji i humoru, przybliżyć temat językowych zawiłości. Wykładowca przypomniał słowa Jana Pawła II: "Kultura jest po to, aby w pełni stawać się człowiekiem" i podkreślił, że dzięki językowi możemy w tej kulturze uczestniczyć i ją tworzyć. Jest on także bronią (w słusznej sprawie), ale tylko wtedy, gdy oparty jest na wartościach. Najważniejsze tezy tego wykładu brzmią następująco:

Język jest wartościowy, ponieważ:
•    tworzy indywidualne dobro, służy bowiem człowiekowi.
•    tworzy wspólnotę
•    tworzy naród a naród istnieje tak długo, jak istnieje jego język
•    jest bronią, jeśli oparty jest na wartościach.

Po wykładach wróciliśmy naszego Liceum, napełnieni optymizmem i przekonani, że mimo wielu zmian, o których była mowa w dalszej części sesji, możemy być spokojni o stan naszego języka, pod warunkiem, że będziemy go szanowali, nie zaśmiecali niepotrzebnymi zapożyczeniami oraz dopóki będzie nam bliski, potrzebny i będzie służył dobrej sprawie. Przed nami, humanistami, trudne i ważne zadanie, po prostu misja….

Agnieszka Kędziora - Śmiałek

Image

Język jest wartościowy, ponieważ:
•    tworzy indywidualne dobro, służy bowiem człowiekowi.
•    tworzy wspólnotę
•    tworzy naród a naród istnieje tak długo, jak istnieje jego język
•    jest bronią, jeśli oparty jest na wartościach.

Agnieszka Kędziora - Śmiałek