kredyty bez bik

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci O Ofiarach Holokaustu w Sędziszowie Małopolskim

Dział: Aktualności
Czytany 412 razy

Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie czynnie włączyło się w obchody dnia pamięci o ofiarach holokaustu. W Sędziszowie Małopolskim przypadły one w piątek, 26 stycznia 2018 r. O godzinie 10:00 rozpoczęła je modlitwa na cmentarzu żydowskim oraz uczczenie pamięci Żydów sędziszowskich zamordowanych w lipcu 1942 r.

Na tutejszym kirkucie, przed pomnikiem upamiętniającym prawie 400 zamordowanych kwiaty złożyli Wiceburmistrz Miasta pan Piotr Kapusta i delegacja naszej szkoły (Aleksandra Ziemińska i Dyrektor Szkoły prof. Jan Flisak), pozostali uczniowie, z prof. Tomaszem Przywarą na czele, na znak pamięci złożyli, zwyczajem naszych starszych braci w wierze kamienie. Tomasz Kocur-Malec (prezes Fundacji "AntySchematy2") przed miejscowym ohelem omówił postać Abrahama Horowitza, sędziszowskiego cadyka słynącego w diasporze żydowskiej z licznych cudów, a na ul. Szerokiej wskazywał jeszcze widoczne ślady społeczności wyznawców religii mojżeszowej. Po dotarciu do podziemi ratusza rozpoczęła się druga część obchodów. Po przywitaniu zgromadzonych przez Burmistrza Sędziszowa Młp. pana Bogusława Kmiecia nastąpiły : projekcja filmu pt. Polin (określenie Polski w języku używanym prze Żydów), wykład Tomasza Kocura-Malca , pt. Żydzi sędziszowscy 1935 r., oraz wykład Eweliny Malik-Warzechy (członkini Zarządu Fundacji "AntySchematy2") pt. „Rola propagandy w kreowaniu rzeczywistości wojennej”. Opiekę na młodzieżą sprawowali prof. Ewelina Łagowska- Świerk i prof. Wojciech Sala.

Organizatorzy dziękowali naszym uczniom za obecność, gratulowali podejmowanych przedsięwzięć szczególnie gry ulicznej zorganizowanej w listopadzie ub. roku przez klasę 2B pod kierunkiem prof. Tomasza Przywary.

Międzynarodowy Dzień Pamięci O Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)