Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej.

ImageDzień 11 października 2013 r., upłynął w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi  w Sędziszowie Młp. na świętowaniu  Dnia Patrona Szkoły i Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystości szkolne poprzedziła Msza Święta odprawiona w Kościele Miłosierdzia Bożego, przez księży uczących religii w liceum - ks. Proboszcza Krzysztofa Gaca i ks. Ryszarda Potyrałę.  W obecności sztandaru szkolnego, uczestniczyli w niej rodzice uczniów, pracownicy szkoły oraz młodzież.

Zobacz galerię fotografii

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkolnej hali widowiskowo-sportowej, prowadząca imprezę Halina Szela powitała gości i wszystkich członków społeczności szkolnej. Władze powiatowe reprezentowała p. Elżbieta Wojtasik - Sekretarz Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Na zaproszenie odpowiedzieli też przedstawiciele Nauczycieli Emerytów -  p. Wiesława Bauman, p. Otylia Włodarska i p. Antoni Zach. Tradycyjnie obecni byli też rodzice uczniów klas pierwszych i  Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Anna Białorucka.

Prowadząca   sięgnęła pamięcią do 14 października 1773 roku, kiedy to polski Sejm powołał  wg pierwotnej nazwy „Komisję nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającą" – pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. Przypomniała krótko znaczenie i osiągnięcia  Komisji Edukacji Narodowej która  opracowała  nowatorski na ówczesne czasy, trójstopniowy model  edukacji, której  celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki.

Ważnym punktem obchodów Święta Patrona, wzorem lat ubiegłych,  było podsumowanie szkolnego konkursu historyczno-polonistycznego „Ksiądz Piotr Skarga i Jego epoka”, przygotowanego przez nauczycieli historii oraz panie polonistki. Konkurs ten kierowany jest do uczniów klas pierwszych. Zwycięzców  p. Dyrektor Lucyna Doroba nagrodziła książkami ufundowanymi przez szkolną Radę Rodziców. Za I miejsce – Aleksandrę Wacław , za II miejsce – Joannę Szczepkowicz i za III miejsce –  Seweryna Helmę.

Uroczystościom związanym ze Świętem Patrona w  sędziszowskim ogólniaku, towarzyszy od kilku już lat,  akt przyjęcia pierwszoklasistów do grona pełnoprawnych uczniów liceum. Dyrektor szkoły Lucyna Doroba odebrała od uczniów klas pierwszych,  uroczyste ślubowanie które złożyli  w obecności swoich rodziców i wszystkich zebranych, na sztandar szkoły.

Goście uczestniczący w uroczystościach  skierowali serdeczne życzenia i gratulacje dla grona profesorskiego, księży, pracowników administracji i obsługi szkoły.

Pani Dyrektor, składając życzenia wszystkim pracownikom szkoły i osobom związanym z jej funkcjonowaniem, podziękowała za współpracę i codzienne zaangażowanie nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji  i obsługi. Szczególne podziękowanie złożyła  rodzicom za partnerstwo i pomoc w wychowywaniu młodzieży a  władzom samorządowym za pomoc udzielaną szkole.

Następnie wręczyła nagrody, za wzorową pracę i  działania podnoszące jakość pracy szkoły. Spośród nauczycieli  wyróżnieni zostali: p. Anna Dziura, p. Agnieszka Kędziora-Śmiałek, p. Lucyna Kopciuszyńska, p. Marta Lalicka-Saj, p. Bernadeta Rogowska, p. Halina Szela.  Nagrodzeni pracownicy administracji i obsługi to: p. Agnieszka Stachnik, p. Renata Stachnik, p. Karol Kołodziej, p. Bolesław Bochnak i  p. Alfred Putyło.

Pani Dyrektor przekazała informację że Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał medale za długoletnią służbę nauczycielom naszej szkoły - p. Elżbiecie Skotniczny - srebrny, p. Bernadecie Rogowskiej - złoty, p. Jolancie Ziobro - srebrny i p. Jackowi Magdoniowi- brązowy a Podkarpacki Kurator Oświaty Nagrodę Kuratora - p. Tomaszowi Przywarze. Do szkoły wpłynęła też informacja o odznaczeniach przyznanych p. Dyrektor Lucynie Dorobie, która otrzymała  Srebrny Krzyż  za Długoletnią Służbę i Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego przyznał natomiast  Nagrodę Starosty p. Aldonie Homie.

Na zakończenie uroczystości Dnia Edukacji Narodowej i Święta Patrona uczniowie klas trzecich zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny, który  przygotowali  pod opieką p. Eweliny Łagowskiej, p. Romana Dziedzica i p. Pawła Idzika. Przypominając zasługi Komisji Edukacji Narodowej, ugruntowali w zebranych przekonanie, że dzień 14 października słusznie ustanowiony został świętem państwowym. Skierowali do nauczycieli sympatyczne humorystyczne dedykacje.

Dzień Edukacji Narodowej stanowi dla nauczycieli okazję do refleksji, zadumy  bo   praca z młodzieżą, mimo że trudna i bardzo odpowiedzialna, daje wiele satysfakcji i radości, mobilizuje do ciągłego rozwoju. Przytoczona refleksja na temat szkoły być może nie do końca dotyczy  aktualnie uczących się w sędziszowskim liceum.

Choć o szkole każdy myśli co innego,
To wszyscy wnet dojdą do wniosku jednego.
Że choć w szkole nuda i źle bywa może,
To bez niej sto razy i nudniej i gorzej.
Bo szkoła to miejsce Takie najdziwniejsze,
Które z lat upływem staje się piękniejsze,
I najcudowniejszą mają  ją w pamięci
Nie ci, co tu chodzą   -  ale absolwenci!