Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej w sędziszowskim Liceum.

Tradycyjnie od kilku lat 13 października w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. jest obchodzony jako Dzień Patrona Szkoły, połączony ze Świętem Edukacji Narodowej. Nie inaczej było i w bieżącym roku. Uroczystości szkolne po 5-ciu początkowych lekcjach, poprzedziła Msza Święta odprawiona w Kościele Miłosierdzia Bożego, przez księdza Proboszcza Krzysztofa Gaca. W obecności sztandaru szkolnego, uczestniczyli w niej rodzice uczniów, pracownicy szkoły oraz młodzież.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkolnej hali widowiskowo-sportowej, prowadząca imprezę Halina Szela powitała gości i wszystkich członków społeczności szkolnej. Władze powiatowe reprezentował Pan Stanisław Ziemiński - Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Na zaproszenie odpowiedzieli też przedstawiciele Nauczycieli Emerytów - p. Wiesława Bauman, p. Otylia Włodarska i p. Antoni Zach. Rodziców reprezentowało kompletne Prezydium Rady Rodziców – p. Anna Białorucka, p. Iwona Pikuła-Chłopek, p. Elżbieta Doroba i p. Jolanta Skoczylas oraz liczna grupa rodziców uczniów klas pierwszych.

Po przywitaniu Gości, prowadząca nawiązała do znaczenia i osiągnięć powołanej przez polski Sejm w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej która opracowała nowatorski na ówczesne czasy, trójstopniowy model edukacji. Jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki.

Pan Starosta Stanisław Ziemiński w swym przemówieniu podkreślił znaczącą rolę nauczyciela w procesie wychowania młodych pokoleń, a także wyraził słowa uznania dla wysiłków naszych pedagogów, którzy podejmując innowacyjne sposoby pracy z uczniem, rozsławiają dobre imię szkoły. Pan Starosta życzył nam zadowolenia z pracy i dalszych sukcesów, nie tylko zawodowych ale też osobistych. Zwrócił uwagę na rozwój i osiągnięcia placówki w ostatnich latach oraz zapewnił o dalszej opiece. W uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej uhonorował p. Dyrektor Lucynę Dorobę i p. Wicedyrektor Halinę Szelę nagrodami Starosty Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego.

Ważnym punktem obchodów Święta Patrona, wzorem lat ubiegłych, było podsumowanie szkolnego konkursu historyczno-polonistycznego „Ksiądz Piotr Skarga i Jego epoka”, przygotowanego przez nauczycieli historii oraz panie polonistki. Konkurs ten kierowany jest do uczniów klas pierwszych. Zwycięzców p. Dyrektor Lucyna Doroba nagrodziła książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. W kategorii polonistycznej nagrodzono za I miejsce – Adama Kwaśnika , za II miejsce – Marlenę Wójcik i za III miejsce – Patryka Kwaśnika. W kategorii historycznej I miejsce zajęli Sara Sydor i Piotr Ochał a II miejsce – Arkadiusz Przydział.

Uroczystościom związanym ze Świętem Patrona w sędziszowskim ogólniaku, towarzyszy od kilku już lat, akt przyjęcia pierwszoklasistów w poczet pełnoprawnych uczniów liceum. Dyrektor Szkoły Lucyna Doroba odebrała od uczniów klas pierwszych, uroczyste ślubowanie które złożyli w obecności swoich rodziców i wszystkich zebranych, na sztandar szkoły.

Pani Dyrektor, składając życzenia wszystkim pracownikom szkoły i osobom związanym z jej funkcjonowaniem, zwróciła uwagę na odpowiedzialną i ważną pracę nauczycieli, podziękowała za współpracę i codzienne zaangażowanie nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi. Szczególne podziękowanie złożyła rodzicom za partnerstwo i wsparcie w wychowywaniu młodzieży a władzom samorządowym za pomoc udzielaną szkole. Następnie wręczyła nagrody, za wzorową pracę i działania podnoszące jakość pracy szkoły. Spośród nauczycieli wyróżnieni zostali: p. Aldona Homa, p. Lucyna Kopciuszyńska,p. Marta Lalicka-Saj,p. Ewelina Łagowska, p. Bernadeta Rogowska, p. J. Magdoń i p. Tomasz Przywara. Nagrodzeni pracownicy administracji i obsługi to: p. Renata Stachnik, p. Katarzyna Ziemińska-Wróbel, p. Zofia Stachnik i p. Bronisław Paśko.

Przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Białorucka w imieniu wszystkich rodziców skierowała serdeczne życzenia i gratulacje dla grona profesorskiego, księży, pracowników administracji i obsługi szkoły.

Na zakończenie uroczystości Dnia Edukacji Narodowej i Święta Patrona uczniowie klasy 3cd oraz solistki i członkowie szkolnego zespołu muzycznego zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny, który przygotowali pod opieką p. Iwony Flis . Przypominając zasługi Komisji Edukacji Narodowej, ugruntowali w zebranych przekonanie, że dzień 14 października słusznie ustanowiony został świętem państwowym. Skierowali do nauczycieli sympatyczne humorystyczne dedykacje.

Dzień Edukacji Narodowej stanowi dla nauczycieli okazję do refleksji, zadumy bo praca z młodzieżą, mimo że trudna i bardzo odpowiedzialna, daje wiele satysfakcji i radości, mobilizuje do ciągłego rozwoju. Wielu poetów doceniało tę pracę, a Julian Tuwim tak kiedyś pisał o swoim nauczycielu:

„Słyszę Twój głos

w wieczornym pacierzu wiatru ,

w mruganiu gwiazd na niebie,

idziesz ze mną przez całe życie .

dobrocią patrzą Twoje oczy.”