kredyty bez bik

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z UCZNIAMI Z MIĘDZYNARODOWEJ WYMIANY AFS

Czytany 758 razy

Dwudniowe spotkanie integracyjne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. z zagraniczną młodzieżą przebywającą w Polsce w roku szkolnym 2017/18 na wymianie międzykulturowej AFS odbyło się w dniach 15-16.12.2017 i miało bardzo ciekawy program. W piątek 15.12.2017 do LO w Sędziszowie Młp. przybyło dziesięcioro uczniów z wymiany AFS pochodzących z USA, Meksyku, Włoch, Turcji, Danii, a mieszkających w tym roku u rodzin w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Przybyli na zaproszenie Liceum w Sędziszowie Młp., gdyż szkoła już od roku 2013 realizuje program wymiany. W tym roku gościmy ucznia z Włoch Erika Piantoniego. Goście przybyli, aby opowiedzieć o swoich wrażeniach z pobytu w polskich rodzinach i szkołach, o tym, czym Polska różni się od ich krajów ojczystych. Aby usprawnić komunikację, sędziszowscy licealiści pełnili rolę tłumaczy. Oprócz Dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów LO na spotkanie przybyła też młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp. wraz z panią dyrektor Marią Chuderską, nauczycielami panią Anną Piechowiak, Panem Markiem Szeligą i panią Mają Ignaś, która w tym roku stworzyła dom dla Erika. Na zaproszenie Dyrekcji LO przybyła również przedstawicielka Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pani Elżbieta Wojtasik, Sekretarz Powiatu, która wręczyła zagranicznym gościom świąteczne upominki.

Po przerwie obiadowej wraz z grupą sędziszowskich licealistów-wolontariuszy oraz absolwentów zagraniczni uczniowie uczestniczyli w gościnnych murach Liceum w warsztatach tanecznych prowadzonych przez panią Edytę Winkowską z MGOK w Sędziszowie Młp. Młodzież uczyła się wspólnie polskich tańców: poloneza, krakowiaka, a nawet krótkiego układu zumby. Dla wszystkich była to fantastyczna zabawa i możliwość lepszego poznania się, nawiązania więzi.

Kolejnym elementem programu były warsztaty dekorowania pierników poprowadzone przez panią Renatę Fiśkiewicz, nauczyciela SP nr 3 w Sędziszowie Młp. Do wspólnej zabawy przyłączyli się również pan dyrektor LO, Jan Flisak, pani wicedyrektor Agnieszka Kędziora-Śmiałek, rodzice sędziszowskich uczniów zaangażowani w program wymiany AFS oraz przybyli z Tarnowa i Mielca rodzice-opiekunowie zagranicznych uczniów.

Wieczór goście spędzili na ognisku i przejażdżce bryczkami w Pstrągowej, a w sobotnie przedpołudnie wspólnie z sędziszowskimi wolontariuszami zwiedzali centrum Rzeszowa, przeszli Trasą Podziemną, zatańczyli też na Rynku taniec „belgijkę”. Do wspólnej zabawy przyłączyli się też mieszkańcy miasta. Spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości, miłych wrażeń i zapewne będzie impulsem do dalszych wspólnych działań.

Za wszelką pomoc okazaną przy tworzeniu tego spotkania składamy ogromne podziękowania oraz świąteczne życzenia: wszelkiego dobra!

Organizatorki: Aldona Homa i Maja Ignaś

Oceń ten artykuł
(6 głosów)