kredyty bez bik

"Historia zaczyna się w rodzinie" - II etap projektu

Czytany 593 razy

W dniach 04.11.-10.11.2017, troje uczniów z LO w Sędziszowie Młp. uczestniczyło w II etapie projektu „Historia zaczyna się w rodzinie” organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM), w którym uczestniczyła młodzież z Polski, Ukrainy i Niemiec.

 

O swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy:

Natalia Pałka (kl. IIIC), Melania Popek (kl. IIIC) i Jakub Szpara (kl.IIIa)

Drugi etap projektu odbywał się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.  Oprócz zwiedzania Muzeum Auschwitz i Birkenau braliśmy udział w warsztatach o życiu w obozie oraz oglądaliśmy o tym filmy  dokumentalne. Część uczestników przygotowała prezentacje o historiach ich przodków, mogliśmy poznać ich przeżycia wojenne bezpośrednio z filmów i wywiadów nagranych przez naszych kolegów.

Na koniec projektu odbył się integracyjny wieczór ukraiński oraz wspólna kolacja w krakowskiej restauracji “Ukraiński Smak”, było to bardzo ciekawe doświadczenie, mogliśmy  więcej dowiedzieć się o kulturze i kraju pochodzenia naszych znajomych ze wschodu. W programie było też zwiedzanie z przewodnikiem żydowskiej dzielnicy Kazimierz w Krakowie; większość uczestników projektu nie miała okazji widzieć wcześniej starych cmentarzy czy synagog żydowskich. Choć temat naszego projektu jest wyjątkowo poważny, spędziliśmy razem czas w bardzo przyjaznej i pogodnej atmosferze. Projekt zakończyliśmy wspólnym pobytem na krakowskim Rynku, i obietnicą spotkania w Niemczech na III etapie projektu w marcu 2018..

Projekt współfinansowany jest przez Fundację Dolnosaksońskich Miejsc Pamięci / Miejsce Pamięci Bergen-Belsen oraz Międzynarodową Organizację Pozarządową „Podstawy wolności” we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)