Sesja naukowa i konkurs "Wygraj z cukrzycą" w sędziszowskim liceum.

W  dniu 27 kwietnia 2015r.w  Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbyła się czternasta sesja naukowa poświecona zagadnieniom dotyczącym przedmiotów przyrodniczych. To kontynuacja rozpoczętych w 2002 tego typu tematycznych spotkań, w których biorą udział uczniowie szkół z naszego powiatu. Od trzech lat takim spotkaniom towarzyszą konkursy dla gimnazjalistów. W bieżącym roku  tematyka konkursu związana była z cukrzycą - chorobą społeczną, na którą chorują także dzieci i młodzież. Obecnie w Polsce cierpi z powodu cukrzycy około 2 mln ludzi, a większość z nich nie ma świadomości, że jest chora, ponieważ ta podstępna choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo. Głównym celem konkursu  była promocja wiedzy na temat tej groźnej, ogólnoustrojowej choroby, przyczyn, objawów i rodzajów cukrzycy oraz zasad  profilaktyki, które każdy z nas może z powodzeniem stosować w codziennym życiu. Spotkanie  związane było także działalnością naszej szkoły  w Sieci Szkół Promujących Zdrowie rejonu Dębica.

Na  zaproszenie do udziału w konkursie  odpowiedziały następujące szkoły gimnazjalne  naszego powiatu reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież:

• Gimnazjum im K. K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp - opiekun pani  Aleksandra Wojton
  • Gimnazjum im por. K. Chmiela w  Zagorzycach Górnych - opiekun pani Anna Łagowska
  • Gimnazjum im. Jana Pawła II w  Iwierzycach - opiekun pani Jolanta Franczyk
  • Gimnazjum im Bł. Ks. R. Sitko w  Kamionce - opiekun pani Barbara Głód
  • Gimnazjum nr.1 w Ropczycach - opiekun pani Urszula Czółno
  • Gimnazjum nr.2 w Ropczycach - opiekun pani Wanda Klimek
  • Gimnazjum w Gnojnicy Dolnej - opiekun pani Wanda Klimek
  • Gimnazjum im Ks. J. Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim - opiekun pani Anna Waszczuk

Podczas, gdy oceniano prace konkursowe, goście uczestniczyli w prelekcjach tematycznych przygotowanych przez młodzież licealną.

Niewątpliwym atutem spotkania była prezentacja  pana Wojciecha Idziora, absolwenta naszej szkoły, a obecnie ratownika medycznego pracującego na co dzień w stacji pogotowia ratunkowego, który bardzo ciekawie opowiedział o  osobach chorych na cukrzycę, które wymagają fachowej pomocy medycznej z powodu gwałtownej hipoglikemii lub hiperglikemii, a także o zasadach pierwszej pomocy związanej z tą uciążliwą chorobą. Odpowiadał również na pytania zgromadzonych gości.

W kolejnym punkcie spotkania  uczennice klasy 2c przedstawiły  informacje na temat ogólnopolskiego projektu „Nie dla Niskiej Emisji, czyli czy wiesz czym oddychasz?”, w którym uczestniczyła nasza szkoła. Głównym jego celem  było  motywowanie uczestników do aktywnej działalności ekologicznej polegającej na uświadamianiu społeczeństwu zagrożenia związanego z zjawiskiem niskiej emisji (emisja zanieczyszczeń wydobywających się ze źródeł grzewczych na wysokości poniżej 40m), przyczynami powstawania i możliwościami przeciwdziałania. Na podstawie zebranych wyników zadań, które miały do wykonania uczestniczące w projekcie zespoły szkolne (a było ich w sumie ponad sto),  w ogólnopolskim rankingu okazaliśmy się najlepsi.

W konkursie zdrowotnym „Wygraj z cukrzycą” wzięło udział 34 uczniów szkół gimnazjalnych, którzy  zaprezentowali wysoki poziom wiedzy. Wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki a najlepsi nagrody i dyplomy. Przydzielono łącznie sześć nagród:

• za I miejsce Monice Oleś, Klaudii Przybek i Kacprowi Wiatrowi – wszyscy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach,
  • za II miejsce – Dominice Daniel i Katarzynie Dzik z Gimnazjum im Bł. Ks. R. Sitko w Kamionce i Gabrieli Bochenek z Gimnazjum nr 2 w Ropczycach.

Nagrody uczestnikom konkursu ufundował pan Witold Darłak – Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego a w jego imieniu wręczyła  Pani Barbara Król – Dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Zwycięzcy otrzymali także dyplomy z rok Dyrektora Liceum – Pani Lucyny Doroby.

Sesja tradycyjnie została przygotowana przez uczniów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi pod opieką nauczycieli biologii, chemii i geografii.