NARODOWE CZYTANIE W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. KS. PIOTRA SKARGI W SĘDZISZOWIE MŁP.

Są książki, które się czyta, są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.

W poniedziałek 7 września 2015r. nasze Liceum dołączyło do ogólnopolskiej akcji narodowego czytania, która została zapoczątkowana w 2012 r. czytaniem „Pana Tadeusza”. W następnych latach czytane były dzieła dramatyczne Aleksandra Fredry oraz „Trylogia” Sienkiewicza. Tym razem wybór padł na „Lalkę” Prusa, powieść z końca XIX wieku, niezwykle aktualną w wielu sądach i spostrzeżeniach o ludziach, społeczeństwach, uczuciach.

Z inicjatywy polonistek, grupa miłośników czytania zebrała się w gościnnych progach czytelni szkolnej, która została na ten czas zmieniona przez panią Elżbietę Skotniczny, nauczyciela bibliotekarza, w salonik literacki. W otoczeniu lalek, egzemplarzy wielu książek Prusa oraz przy dźwiękach pieśni Jacka Kaczmarskiego, rozpoczęło się święto literatury.

Po krótkim wstępie pani Agnieszki Kędziory – Śmiałek, głos zabrała pani dyrektor Lucyna Doroba i jako pierwsza odczytała pierwszy fragment powieści. Wśród czytających i słuchaczy byli uczniowie różnych klas oraz nauczyciele.

Po kończącym spotkanie fragmencie, który odczytała pani wicedyrektor Halina Szela, wywiązała się krótka dyskusja, zainspirowana zapisanymi przez Rzeckiego słowami: „Non omnis moriar…”

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że rozpoczęło w naszej szkole „modę na czytanie”. Dzięki niemu rozwija się wyobraźnia, kształtuje charakter i wzbogaca osobowość. Czytanie uczy świata, historii, poprawia pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę, wzbogaca pismo i słownictwo, jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu, ale także ogromną przyjemnością.