Sędziszowscy licealiści wykazali się wiedzą o Podhalańczykach

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. zajęli 2. miejsce w V. Edycji Konkursu Wiedzy nt. "WOJSKA GÓRSKIE – WCZORAJ I DZIŚ. 21. BRYGADA STRZELCÓW PODHALAŃSKICH -DZIŚ I JUTRO". Konkurs był skierowany do uczniów ze szkół, w których działa Związek Strzelecki „Strzelec” oraz klasy mundurowe z województwa podkarpackiego.

27 listopada 2015 r. w Klubie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, już po raz piąty młodzież strzelecka rywalizowała w konkursie o historii i współczesnym funkcjonowaniu Podhalańczyków. W konkursie startowali uczniowie klas mundurowych z Podkarpacia. Sędziszowskie liceum reprezentowało pięcioosobowa drużyna w składzie: Monika Jarząb, Marek Kłusek, Piotr Ochał, Anna Persak i Katarzyna Wojnarowska, pod opieką nauczyciela historii i edukacji dla bezpieczeństwa Jacka Magdonia. Pytania dotyczyły zarówno wydarzeń z historii polskich wojsk górskich, jak i podhalańskiego munduru, barwy i broni. Należało rozpoznać patronów poszczególnych jednostek Brygady, dopasować odznaki i oznaki oraz wyjaśnić wojskowe pojęcia. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie zostali zapoznani przez Strzelców Podhalańskich z wojskowym uzbrojeniem i wyposażeniem. Zwiedzili salę tradycji 21. BSPodh. W rywalizacji drużynowej zwyciężyli uczniowie z XIV LO w Rzeszowie, II miejsce zajęła drużyna z LO z Sędziszowa Małopolskiego, a III miejsce przypadło w udziale uczniom z II LO w Przemyślu. Głównym mecenasem konkursu był kierownik klubu - płk Kazimierz Gałka, a nagrody wręczał mjr Ryszard Śnieżek.