Sukcesy naszych uczniów w III Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Normalizacyjnej

6 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Sokołowie Młp. odbył się Finał III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej. Honorowy patronat nad konkursem objęli Polski Komitet Normalizacyjny oraz Starosta Rzeszowski. W etapie wojewódzkim udział wzięło 36 uczniów, którzy wcześniej uzyskali czołowe miejsca w etapach szkolnych.

Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie Młp. w finale reprezentowali uczniowie klasy 2f: Aldona Kiebała, Justyna Kiebała, Patryk Kwaśnik.

Po rozwiązaniu finałowego testu uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawego wykładu na temat rozwoju normalizacji i jej znaczenia w życiu codziennym wygłoszonego przez przedstawiciela PKN – dr inż. Zygmunta Niechodę. Konkurs zakończył się dla nas niezwykle udanie. Aldona Kiebała zwyciężyła w całym konkursie, a Patryk Kwaśnik zdobył wyróżnienie.

Celem konkursu było:

• zwiększenie świadomości znaczenia normalizacji w życiu codziennym, praktyce zawodowej oraz w osiąganiu sukcesu ekonomicznego,
  • zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami o normalizacji,
  • rozpowszechnianie wiedzy normalizacyjnej (zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej),
  • uświadamianie, że to konsument jest ostatecznym beneficjentem normalizacji, bo między innymi dzięki niej życie staje się bardziej komfortowe i bezpieczne.

Młodzież kształcąca się w szkołach ponadgimnazjalnych jak najwcześniej powinna rozwijać swoją wiedzę z zakresu normalizacji. W ten sposób przygotuje się do właściwego traktowania treści  norm, odczytywania i interpretowania ich zapisów. Wychodząc ze szkoły na rynek pracy młodzież będzie miała szeroki kontakt z normalizacją w przedsiębiorstwach lub instytucjach. Normalizacja sprzyja bowiem rozwojowi kreatywności i innowacyjności, ale także wpływa na kształtowanie postaw obywatelskich oraz konsumenckich. W konsekwencji znajomość ekonomicznego, technicznego i społecznego znaczenia normalizacji staje się ważna nie tylko dla przyszłych pracodawców, pracowników i konsumentów, ale i dla całej gospodarki.