kredyty bez bik

ŚWIĘTA W USA

Czytany 1366 razy

 - Świętowanie rozpoczynamy już w listopadzie i ze względu na wielokulturowość naszego kraju kończymy dopiero po Nowym Roku.

 

Dzień Dziękczynienia obchodzony jest w czwarty czwartek listopada jako uroczyste rodzinne przyjęcie z pieczonym indykiem i przysmakami z dyni; po nim następuje Czarny Piątek, czyli szaleństwo zakupów i wyprzedaży – opowiada KIRA WHEAT z USA, uczennica z wymiany AFS spędzająca rok szkolny 2016/17 w LO im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Młp.

 

Amerykanie wyznania chrześcijańskiego obchodzą Boże Narodzenie podobnie jak Polacy, z modlitwą, uroczystym posiłkiem, choinką i prezentami. Społeczność żydowska obchodzi święto Chanuka trwające 8 dni, najważniejszym rytuałem jest zapalanie świateł, dawanie dzieciom prezentów i słodyczy, obowiązkowy element święta Chanuki to także gra w drejdel.

W dniach 26.12.-01.01. obchodzone jest inne święto, Kuanzaa – święto diaspory afrykańskiej w USA upamiętniające afrykańskie dziedzictwo w kulturze amerykańskiej. Wspólną zabawą dla wszystkich mieszkańców USA jest uroczystość powitania Nowego Roku, najbardziej popularna na Time Square w Nowym Jorku z tzw. ball drop, czyli opuszczeniem wielkiej kuli na jednym z wieżowców Times Square z napisem kolejnego rozpoczynającego się roku.

Kira prowadziła prezentację o świętach w języku angielskim dla uczniów Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp., Gimnazjum im. por. Karola Chmiela w Zagorzycach Górnych oraz w LO w Sędziszowie Młp. Dla wszystkich była to ciekawa lekcja kulturoznawcza oraz okazja do nauki języka angielskiego wraz ze wspólnym śpiewaniem popularnych amerykańskich kolęd.

 

Oceń ten artykuł
(13 głosów)