kredyty bez bik

Polsko-Niemiecka Wymiana – (BERLIN, BIELEFELD, 21-29.10. 2016)

Czytany 1160 razy

W dniach 21-29.10.2016 grupa 15 uczniów  LO w Sędziszowie Młp. pod opieką p. A. Homy i p. L. Kopciuszyńskiej wzięła udział w wymianie z Hans-Ehrenberg-Schule z Bielefeld.  Był to drugi etap projektu „Zachować pamięć”, organizowany wraz z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. 

O wymianie opowiadają uczniowie:

Szymon, kl. III D

Najpierw pojechaliśmy do Berlina, tam spotkaliśmy się z naszymi 15 kolegami z Bielefeld, których gościliśmy w naszych domach przed wakacjami. Wspólnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem zabytki Berlina, Muzeum Pergamońskie, Bramę Brandenburską, Pomnik Holokaustu.  Zwiedzaliśmy też budynek Reichstagu i podziwialiśmy panoramę Berlina ze szklanej kopuły na dachu parlamentu.  Wszyscy razem wybraliśmy się na niedzielny rejs po Szprewie, mieliśmy też możliwość udziału we mszy świętej po niemiecku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie.  W pobliżu Berlina odwiedziliśmy  „Tropical Islands” - tropikalny park rozrywki i wypoczynku.

Kasia, kl. II C

Po trzech dniach, wraz z grupą niemiecką pojechaliśmy do Bielefeld. Poznawanie miasta zaczęliśmy od zwiedzania przedsiębiorstwa Dr. Oetkera, gdzie częstowano nas firmową pizzą i waniliowym puddingiem. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy też nowoczesną ekologiczną biofarmę.

Kontynuacją programu „Zachować pamięć”, w ramach którego w Polsce uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych w Oświęcimiu i Brzezince, było tym razem zwiedzanie zamku Wewelsburg w pobliżu Bielefeld. Obiekt ten zrobił na nas ogromne wrażenie, jako siedziba przywódców SS i ośrodek nazistowskiego mistycyzmu Trzeciej Rzeszy.

Benek i Michał, kl. III B

Kolejne dni spędziliśmy w szkole uczestnicząc w lekcjach z naszymi niemieckimi rówieśnikami. Szkoła w Bielefeld jest bardzo duża, uczęszcza do niej około 1200 uczniów, początkowo trochę tam błądziliśmy.  Niektóre lekcje trwają 1,5 godz., zajęcia są niekiedy do godziny 18:00. Szkoła posiada wielką nowoczesną aulą i rozmaite miejsca do uprawiania sportu, tj. 2 sale gimnastyczne, na zewnątrz bieżnię, boisko do kosza, piłki nożnej, ściankę do wspinaczki, ogromny plac zabaw, gdzie uczniowie mogą spędzać czas na przerwach.

Krzysiek, kl. II C

Czas wolny spędzaliśmy z niemieckimi uczniami, w sali muzycznej graliśmy na instrumentach i wspólnie śpiewaliśmy międzynarodowe hity. Bardzo fajny był nasz wspólny wyjazd na lodowisko, ice-disco oraz pożegnalna impreza taneczna. Wspaniałe były też wieczory w rodzinach goszczących, z którymi rozmawialiśmy o naszych krajach i o Europie. Ciekawe jest to, że uczniowie niemieccy chcieli się uczyć polskich zwrotów i śpiewać polskie piosenki. Naprawdę szkoda, że ta cała wymiana tak szybko się skończyła.

Projekt „Zachować pamięć” spotkał się z bardzo pozytywną oceną  uczniów, nauczycieli i rodziców uczestników, zatem koordynatorzy wymiany z obu szkół podjęli decyzję o dalszej współpracy pomiędzy szkołami w przyszłych latach.

Organizatorzy i uczestnicy wymiany  składają serdeczne podziękowanie za wsparcie od Starostwa  Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego i Burmistrza Sędziszowa Młp.

Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do firmy ZM INVEST S.A., która od lat wspiera finansowo inicjatywę szkolnej wymiany międzynarodowej sędziszowskiego LO.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)