"Narodowe Czytanie" to akcja zainicjowana przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także, w dobie słabnącego czytelnictwa, promować kulturę żywego słowa.

Zainaugurowała ją w 2012 roku lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce wspólnie czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 roku Trylogię Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Bolesława Prusa Lalka. Obok pary prezydenckiej czytali znani aktorzy, a w ponad 1600 miejscowościach urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze i miłośnicy książek. Również nasza społeczność szkolna włączyła się po raz pierwszy do tej ogólnopolskiej akcji.

W tym roku po raz pierwszy Polacy mogli sami dokonać wyboru, w jakiej lekturze się rozczytają. Spośród pięciu tytułów: Chłopów Władysława Reymonta, Nocy i dni Marii Dąbrowskiej, Wesela Stanisława Wyspiańskiego, Popiołów Stefana Żeromskiego, oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza najwięcej głosów oddano na ten ostatni, bo jak powiedział pan prezydent Andrzej Duda Quo vadis to piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi góry przenosić”.

Nasze Narodowe Czytanie w tym roku miało dwojaki przebieg. 3 września 2016 roku, wspólnie z całą Polską włączyliśmy się we wspólne czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza na Sędziszowskim Rynku. Byliśmy obok pana Burmistrza i Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej współorganizatorami tego przedsięwzięcia. Było niezwykle uroczyście. Nasi aktorzy: Iwona Polek i Szymon Dorak zaprezentowali scenkę, wprowadzającą w klimat epoki i przypominającą sylwetkę Henryka Sienkiewicza. Fragmenty powieści czytali znamienici goście, przedstawiciele władz, na czele z Panem Starostą Witoldem Darłakiem, Panią Wicestarostą Bernadetą Frysztak, Panią Kurator Małgorzatą Rauch, Panem Burmistrzem Bogusławem Kmieciem, Proboszczem Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny ks. Ryszardem Lisem. Czytali dyrektorzy szkół, ważnych organizacji i placówek z terenu Gminy. Uczniowie LO mieli okazję wysłuchać fragmentów czytanych przez Dyrektor naszego Liceum Panią Lucynę Dorobę oraz Pana Jacka Magdonia, nauczyciela LO i radnego sejmiku wojewódzkiego.

Jednakże nasi uczniowie, kontynuując zwyczaj z ubiegłego roku, gdy czytaliśmy Lalkę Prusa, postanowili przenieść to wielkie święto Narodowego Czytania do szkoły.

Dlatego w poniedziałek, 5 września 2016 roku, z inicjatywy polonistki p. Agnieszki Kędziory-Śmiałek i nauczyciela bibliotekarza p. Elżbiety Skotniczny grupa miłośników czytania: panie dyrektor, przedstawiciele uczniów wszystkich klas oraz nauczycieli, zebrali się w gościnnych progach szkolnej czytelni, która na ten czas zamieniła się w salonik literacki. Ponownie Iwona Polek i Szymon Dorak, tym razem wyłącznie dla naszej społeczności szkolnej, zaprezentowali się w scence o piszącym „ku pokrzepieniu serc”, do której tłem były zdjęcia wyświetlane na ekranie telewizora oraz wystawa jego książek i książek o nobliście ze zbiorów bibliotecznych. Wszak mamy Rok Henryka Sienkiewicza.

Następnie chętni przeczytali kilkanaście wybranych fragmentów Quo vadis. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było udane i owocne. Tworzymy bowiem nową modę na czytanie. Nie kończymy więc na tym i inicjujemy kolejne akcje czytelnicze w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skarga, bo przecież nazwisko Patrona zobowiązuje.

Organizatorzy: Agnieszka Kędziora-Śmiałek, Elżbieta Skotniczny