Święto Patrona Szkoły w Sędziszowskim Liceum

"Wie, jak się rodzi słowo

Wie, jak się rodzi człowiek

Mówi, czyta, patrzy,

Poprawia świat" - to piękne słowa o nauczycielu.

13 października 2016 r., społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp. świętowała Dzień Patrona Szkoły. Uroczystości tradycyjnie poprzedziła Msza Święta w Kościele Miłosierdzia Bożego koncelebrowana przez ks. Dziekana Krzysztofa Gaca i ks. Grzegorza Chmielowskiego – szkolnego katechetę. W obecności sztandaru szkolnego, uczestniczyli w niej zaproszeni goście, rodzice uczniów, pracownicy szkoły oraz młodzież.

Na zaproszenie odpowiedzieli p. Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP, p. Bennadeta Frysztak – Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, ks. Dziekan Krzysztof Gac a także Burmistrz Sędziszowa Młp. – p. Bogusław Kmieć. Emerytowanych pracowników szkoły reprezentowali – p. Wiesława Bauman – długoletnia nauczycielka biologii, p. O. Włodarska – była polonistka, p. Zygmunt Wiciejowski – nauczyciel fizyki i informatyki ale przede wszystkim emerytowany Dyrektor Liceum oraz p. Antoni Zach – były nauczyciel fizyki. Radę Rodziców zaś p. Janusz Daniel – przewodniczący RR, i p. Iwona Pikuła-Chłopek – zastępca przewodniczącego.

Uroczystościom związanym ze Świętem Patrona w sędziszowskim ogólniaku, towarzyszy od kilku już lat, akt przyjęcia pierwszoklasistów w poczet pełnoprawnych uczniów liceum. Uczniowie klas pierwszych w obecności swoich rodziców i wszystkich zebranych, uroczyście ślubowali na sztandar szkoły „Strzec honoru ucznia szkoły, pilnie się uczyć i osiągać coraz lepsze wyniki”

Ważnym punktem obchodów Święta Patrona było podsumowanie szkolnego konkursu historyczno-polonistycznego „Ksiądz Piotr Skarga i Jego epoka”, przygotowanego przez nauczycieli języka polskiego i historii a skierowanego tradycyjnie do uczniów klas pierwszych. Nagrody z rąk p. Dyrektor Lucyny Doroby w czasie akademii odebrali, za I miejsce – Wiktoria Łoboda z klasy 1a, za II miejsce – Natalia Ziarnik z klasy 1a i za III miejsce – Joanna Tylutka z klasy 1c.

Pani Dyrektor i Przewodniczący Rady Rodziców nagrodzili także uczniów z klas pierwszych, którzy rywalizowali w „Grze biblioteczno-szkolnej” zorganizowanej w ramach realizacji Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa. W tej konkurencji wygrał zespół z klasy 1d w składzie: Patrycja Birkowska, Paulina Bębynek, Kinga Cieślik i Weronika Makuch. Pozostałe klasy reprezentowali; klasę 1c – Patrycja Głodek, Julita Dobrzewska, Adrianna Róg, Karolina Świder , klasę 1a – Patrycja Iżyk, Karolina Zając , Filip Drwal i Kacper Łabądź a klasę 1b - Benedykt Baljon, Gabriel Lichacz, Motyka Patryk i Karol Siwiec. Zadania konkursowe przygotowali uczniowie klasy 2bf; Dominik Feret, Kinga Jaszczyszyn, Magdalena Kolebuk, Klaudia Froń, Klaudia Wiktor i Patrycja Jaworek pod opieką p. Elżbiety Skotniczny.

Na ręce Pani Dyrektor Lucyny Doroby, Szanowni Goście złożyli kwiaty i skierowali serdeczne życzenia i gratulacje dla grona profesorskiego, księży, pracowników administracji i obsługi szkoły.
Podziękowania za kolejny rok wspólnej pracy popłynęły także z ust Pani Dyrektor Lucyny Doroby, która kierując słowa uznania w stronę nauczycieli, wychowawców, katechetów i niepedagogicznych pracowników szkoły, zwróciła uwagę na to, jak niezwykle ważne i odpowiedzialne zadania spoczywa na pracownikach oświaty, kształtujących serca i umysły młodego pokolenia. Następnie wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły, za wzorową pracę i  działania podnoszące jakość pracy szkoły. Spośród nauczycieli wyróżnieni zostali: p. Anna Dziura, p. Aldona Homa, p. Agnieszka Kwaśniak, p. Anna Marć p. Elżbieta Skotniczny, p. Justyna Wątroba, Nagrodzeni pracownicy administracji i obsługi to: p. Renata Stachnik, p. Agata Magdoń, p. Patrycja Kozioł i p. Bronisław Paśko.

Pani Dyrektor przekazała również informację, że nauczyciele szkoły p. Lucyna Kopciuszyńska, Marta Lalicka-Saj i p. Tomasz Przywara zostali uhonorowani Medalem Komisji Edukacji Narodowej a Podkarpacka Kurator Oświaty przyznała p. Ewelinie Łagowskiej-Świerk Nagrodę Kuratora.

Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego nagrodził także Nagrodą Starosty p. Dyrektor – Lucynę Dorobę i p. Wicedyrektor Halinę Szelę ora z p. Romana Dziedzica, którym te wyróżnienia wręczyła podczas uroczystości p. Bernadeta Frysztak – Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego

Na koniec uroczystości Dnia Edukacji Narodowej i Święta Patrona zebrani obejrzeli bardzo ciekawy program artystyczny przygotowany przez uczniów klas trzecich, pod opieką wychowawców – p. Agnieszki Kędziory-Śmiałek i p. Grzegorza Pacha. Uczniowie jak zawsze zachwycili swymi talentami i ciekawymi interpretacjami piosenek i wierszy.

Dzień Edukacji Narodowej stanowi dla nauczycieli okazję do refleksji, zadumy bo praca z młodzieżą, mimo że trudna i bardzo odpowiedzialna, daje wiele satysfakcji i radości, mobilizuje do ciągłego rozwoju.