kredyty bez bik

AFS Intercultural Programs

Czytany 1164 razy

- to program edukacyjny, który pozwala młodzieży w wieku 15-18 lat spędzić za granicą rok, semestr lub trymestr. Celem programu AFS jest międzykulturowe uczenie się oraz wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłości. Uczestnik programu spędza określony czas w innym kraju, mieszka w rodzinie goszczącej i uczęszcza obowiązkowo do szkoły.

Uczniowie polscy wyjeżdżają do krajów europejskich oraz na inne kontynenty. Do Polski w ramach programu AFS również przyjeżdżają uczniowie z całego świata. Biuro AFS w Polsce działa w Piekarach k. Krakowa i prowadzone jest przez Fundację im. ks. Siemaszki.

Od roku 2013 również sędziszowskie LO prowadzi współpracę z AFS. Uczniowie, którzy w ramach tej współpracy skorzystali z programu AFS to:
KARLA FISCHBACHER
NIEMCY, GARMISCH-PARTENKIRCHEN (BAWARIA)

rok szkolny 2013/14 - 2 semestry w LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. KS. PIOTRA SKARGI W SĘDZISZOWIE MŁP. uczennica klasy I BF)
MIŁOSZ HOMA
POLSKA, SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI

rok szkolny 2014/15 – 1 semestr w Niemczech, WERDENFELS-GYMNASIUM, GARMISCH-PARTENKIRCHEN, uczeń klasy 11D)
MARIA FEA
WŁOCHY, CUNEO (region PIEMONT)

rok szkolny 2014/15 – 1 trymestr w LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. KS. PIOTRA SKARGI W SĘDZISZOWIE MŁP. uczennica klasy I E)
ISABELLE WYDORSKI
NIEMCY, KÖLN /Kolonia (NADRENIA PÓŁNOCNA-WESTFALIA)

rok szkolny 2014/15 – 2 semestry w LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. KS. PIOTRA SKARGI W SĘDZISZOWIE MŁP. uczennica klasy I E)

Koordynatorzy AFS odwiedzają szkoły, do których uczęszczają ich podopieczni. W dniu 26.11.2014 Pani Magdalena Porębska z krakowskiego biura AFS odwiedziła sędziszowskie LO wraz z kilkoma uczniami z wymiany AFS, którzy przybyli z Francji, Turcji i Hondurasu i ten rok spędzają w krakowskich szkołach. Goście z wymiany opowiadali o swoich wrażeniach, o rodzinach goszczących, o różnicach i podobieństwach między krajami.

Również Maria i Isabelle, uczennice z wymiany AFS uczęszczające w tym roku do LO w Sędziszowie Młp. mówiły o tym, co nowego nauczyły się podczas wymiany. Uczennice odwiedziły również Szkołę Podstawową nr 2 oraz Gimnazjum w Sędziszowie Młp., gdzie dzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu w naszym kraju i mieście.

Wszyscy goście AFS potwierdzają zgodnie, że Polska to piękny kraj i ludzie są dla nich serdeczni i otwarci, polska kuchnia bardzo im smakuje, chętnie poznają polską kulturę, muzykę, filmy. Język jest trudny, ale przed nimi jeszcze kilka miesięcy pobytu, więc mają czas na naukę. Twierdzą, że czas wymiany w Polsce to jak dotąd najszczęśliwszy okres w ich życiu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)