kredyty bez bik

Sędziszowscy licealiści na wymianie w Niemczech

Czytany 1334 razy

W dniach 04.-12.09.2014.  grupa 20 uczniów LO w Sędziszowie Młp. pod opieką prof. Lucyny Kopciuszyńskiej i Aldony Homy po raz drugi odwiedziła rówieśników z partnerskiej szkoły w Meldorf nad Morzem Północnym.  Podczas pobytu uczniowie zamieszkali w domach swoich niemieckich kolegów, z których większość gościła w ubiegłym roku szkolnym w Sędziszowie Młp.

Podobnie, jak niemieccy uczniowie w Polsce, tak teraz sędziszowscy licealiści uczestniczyli w lekcjach, np. języka angielskiego, matematyki, biologii, muzyki oraz prezentowali kraj, region i własną szkołę. Językiem spotkania był angielski i niemiecki.


Program wyjazdu uwzględniał również integrację młodzieży w czasie wolnym oraz liczne atrakcje  turystyczne.
Piękna słoneczna pogoda pozwoliła spędzić cały dzień  w nadmorskim kurorcie Sankt-Peter-Ording, słynącym z najszerszej plaży w Niemczech, gdzie młodzież obserwowała przypływy i odpływy morza wattowego.


W Hamburgu uczniowie zwiedzili śródmieście z ratuszem i port oraz odbyli rejs wycieczkowy po Łabie, by zobaczyć z bliska terminale kontenerowe, do których przybijają największe kontenerowce świata. Wśród portów obsługujących kontenerowce Hamburg  zajmuje drugie miejsce w Europie i siódme na świecie.  
Najciekawszą atrakcją był dla uczestników wymiany rejs z Büsum na wyspę Helgoland, oddaloną od wybrzeża Niemiec o 70 km. Podróż statkiem w jedną stronę zajmowała ponad 3 godziny i nie udało się uniknąć choroby morskiej. Jednak krajobrazy, jakie można było podziwiać na wyspie wynagrodziły trud podróży. Na wyspie nie ma samochodów. Oprócz krystalicznie świeżego powietrza i piaszczystej plaży Helgoland zachwyca rezerwatem przyrody na masywie skalnym z czerwono-beżowego piaskowca,  gdzie znajdują się kolonie lęgowe głuptaków.  Ta bajeczna przyroda na zawsze pozostanie w pamięci zwiedzających.


W drodze powrotnej no Polski uczniowie wstąpili do Berlina, by zrobić pamiątkowe zdjęcie pod Bramą Brandenburską, tam też zwiedzili Reichstag i Mahnmal - Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

Czas wymiany szybko dobiegł końca, opiekunowie wymiany podjęli plany dalszej współpracy międzyszkolnej. Obie strony dostrzegają ogromne korzyści płynące ze wspólnych działań.
Inicjatywa współpracy międzynarodowej młodzieży już od lat spotyka się z uznaniem i wsparciem Pana Stanisławowa Ziemińskiego, Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego jak również  firm Zakłady Magnezytowe „Ropczyce” S.A., ZM Invest S.A. i Stal Bud oraz organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, za co organizatorzy i uczestnicy wymiany  składają ogromne podziękowania.

 

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Oceń ten artykuł
(3 głosów)