kredyty bez bik

Comenius w Polsce

Czytany 1054 razy

ImageW dniach 17-22.03.2014 w ramach projektu „Gastronomic Wonders through Europe” odbyło się w Polsce trzecie spotkanie międzynarodowe z uczniami Litwy, Belgii, Turcji i Portugalii. Goście przybyli na lotnisko Jana Pawła II w Krakowie, gdzie oczekiwali ich uczniowie sędziszowskiego LO oraz opiekunowie Pani prof. Anna Dziura i Pani prof. Aldona Homa.

Poznawanie kulinarnych cudów Polski goście zaczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce oraz noclegu w kopalni w Komorze Słowackiego na głębokości 130 m.

Po przybyciu do Sędziszowa Młp. nauczyciele trafili do Hotelu Ines, a młodzież pod opiekę rodzin uczniów sędziszowskiego LO. Są to rodziny z całego powiatu, od Ostrowa, przez Wielopole, Sędziszów Młp., Ropczyce, Zagorzyce po Olchową, zatem rodzice uczniów oprócz noclegu zapewniali zagranicznym gościom często również dojazd do szkoły.

W ramach programu polscy uczniowie wraz z gośćmi uczestniczyli w warsztatach kulinarno-garncarskich w Skansenie w Kolbuszowej oraz przygotowywali proste dania w Folwarku „Cyziówka”. Wraz z polskimi uczniami brali też udział w zajęciach lekcyjnych z języka angielskiego i matematyki.

Image

Podobnie jak na poprzednich spotkaniach w Belgii i Turcji, tak i w Polsce miała miejsce uroczysta prezentacja wszystkich krajów projektu wraz ze zdjęciami i filmami ukazującymi ich kraje, miasta, szkoły, życie codzienne. Prezentacja zakończona została tradycyjnie odśpiewaniem hymnów narodowych krajów projektu i hymnu Unii Europejskiej. Uroczystość uświetniła obecność uczniów ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w pełnym umundurowaniu, których popis musztry wzbudził zachwyt i brawa przybyłych gości.

 Image

 Podczas Dnia Otwartego Szkoły 21.03.2014 goście brali udział w grach i zabawach sportowych integrując się z całą społecznością szkolną. Spotkali się też z Panią Dorotą Strzyż, Wicestarostą Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz Panem Kazimierzem Kiełbem, Burmistrzem Miasta i Gminy Sędziszów Młp. Mieli też możliwość podziwiać wystawiany aktualnie przez licealną młodzież musical „Aladyn”, który zrobił na nich ogromne wrażenie.

Spotkanie w Polsce dostarczyło wszystkim wspaniałych wrażeń, kolejne spotkanie zaplanowane jest na jesień 2014 roku, i odbędzie się w Vilkaviškis na Litwie.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)