kredyty bez bik

Rok szkolny za granicą z AFS

Czytany 1134 razy
ImageJest to program edukacyjny, który pozwala młodzieży w wieku 15-18 lat spędzić rok lub trymestr za granicą, nawiązać kontakty z rówieśnikami, poznać kraj i nauczyć się obcego języka. Fundacja im. ks. Siemaszki w Krakowie realizuje ten program we współpracy z organizacją AFS [American Fields Service] z siedzibą w Hamburgu.

 

Uczniowie polscy wyjeżdżają do krajów europejskich: Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Francji, Belgii i Bośni/Hercegowiny oraz pozaeuropejskich – Argentyny i Dominikany. Do Polski w ramach tego programu przyjeżdżają uczniowie ze wszystkich kontynentów.

W roku szkolnym 2013/14 również sędziszowskie LO przyjęło w ramach programu AFS szesnastoletnią uczennicę z Garmisch-Partenkirchen w Bawarii (RFN).


Karla Fischbacher spędza rok szkolny w Sędziszowie Młp. mieszkając u polskiej rodziny i uczęszczając do klasy I BF. Karla chodzi na wszystkie lekcje zgodnie z podziałem godzin swojej klasy, dodatkowo ma intensywny kurs języka polskiego, co znacznie pomaga jej w komunikacji codziennej choć kosztuje ją sporo pracy. „Wrzesień był trudny, bo wtedy nie rozumiałam dużo, ale teraz łatwiej mi uczyć się na lekcji i rozmawiać z kolegami i koleżankami” - opowiada Karla. „Więcej rozumiem na lekcji, mogę się sama uczyć, odpowiadam i piszę sprawdziany po polsku, choć nauczyciele bardzo się starają, często tłumaczą mi na język niemiecki i angielski. Zaczęłam się też uczyć języka rosyjskiego.”


6 grudnia tego roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele AFS w Polsce z koordynatorką Panią Dorotą Starowicz oraz dwojgiem zagranicznych uczniów, którzy podobnie jak Karla spędzają rok w Polsce. Selin Gündogdu z Turcji mieszka w Krakowie i tam poznaje język i kulturę naszego kraju. Bardzo się jej podoba. Sama jest muzułmanką, ale bardzo podobają się jej polskie kościoły. Porównuje polskie miasta z rodzinnym Istambułem i mówi, że w Polsce jest o wiele więcej zieleni, trawników, drzew, parków. Carlos Garcia przyjechał na rok z Hondurasu, pierwszy raz zobaczył śnieg właśnie w Sędziszowie. Na co dzień mieszka w pobliżu Krakowa i dojeżdża do krakowskiego liceum. Interesuje się historią i fascynuje go to, że w Polsce znajduje ślady przeszłości na każdym kroku. Poza nimi w tym roku w Polsce, w Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Bielsku-Białej goszczą uczniowie z Włoch, Argentyny; część z nich wybrała pobyt trymestralny a część realizuje program roczny. Wszyscy kierowali się chęcią poznania naszego kraju, języka i kultury, gdyż wiele dobrego słyszeli w swoich krajach o Polsce.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)