kredyty bez bik

VII Edycja projektu AIESEC "ENTER YOUR FUTURE" - w LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.

Czytany 1784 razy
patronat honorowy Ministerstwa Edukacji NarodowejImage

AIESEC  (fr. Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) to jedna z największych międzynarodowych organizacji studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami świata, przywództwem oraz zarządzaniem, edukacją  i kulturą. W ramach działalności AIESEC organizowane są od lat akcje edukacyjne na całym świecie. Na Podkarpaciu odbywa się właśnie VII edycja projektu AIESEC „Enter Your Future”. Przybyło  na nią 9 praktykantów z różnych zakątków świata, którzy przez 6 tygodni prowadzą zajęcia z młodzieżą w szkołach ponadgimnazjalnych naszego regionu.

 

 Praktykanci podzieleni na grupy trzyosobowe spędzają w każdej szkole tydzień prowadząc w języku angielskim warsztaty dla uczniów.
    Tematyka warsztatów  AIESEC to:

  • historia krajów praktykantów
  • geografia i atrakcje turystyczne
  •  problematyka społeczna, ekonomiczna sytuacja krajów
  • edukacja, religia, kultura i sztuka

Celem projektu jest poszerzanie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, odpowiedzialności społecznej, zrozumienia międzykulturowego wśród młodzieży oraz  doskonalenie komunikacji w języku angielskim.


W ramach tej współpracy w sędziszowskim liceum  warsztaty  prowadziły Lilly Allen (reprezentantka grupy etnicznej Maorysów, Nowa Zelandia),  Yuyang Zhang (studentka dziennikarstwa i ekonomii na Uniwersytecie w Pekinie, Chiny), Rita Gubanowa (studentka ekonomii na Uniwersytecie w Kaliningradzie, Rosja).  Zajęcia zawierały elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, gry interaktywnej i zabawy edukacyjnej. Dopasowane były do różnych grup wiekowych i poziomów językowych. Cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o edukacji w Chinach, gdzie lekcje w szkole średniej trwają od godz. 6.00 do 22.00 i uczniowie nie mają wolnych sobót, sen zajmuje im maksymalnie 5 godzin, a mimo braku wolnego czasu znajdują chwilę na czytanie komiksów manga, oglądanie animacji  i gry internetowe. Yuyang podróżując po Podkarpaciu nie mogła przyzwyczaić się, że chcąc gdzieś pojechać, musi sprawdzać rozkład jazdy pociągów i autobusów. W Pekinie  pociągi i autobusy odjeżdżają przez cały dzień regularnie co 5 minut we wszystkie strony i zawsze są przepełnione. Maoryska Lily  tłumaczyła nam znaczenie rytualnych tatuaży, które nadal są bardzo powszechne w Nowej Zelandii, a każdy wytatuowany motyw w zależności od kształtu, koloru i miejsca na ciele ma znaczenie w aspekcie religii, więzi rodzinnych czy pozycji społecznej. Porównywała też pogodę w Polsce z Nową Zelandią, gdzie obecnie trwa lato i jest + 28 oC. Studentka z Rosji prezentując swój kraj opowiadała o surowej zimie na wschodzie Rosji, gdzie temperatura przekracza -70 oC, a mimo to ludzie mieszkają tam i pracują.


W ramach współpracy naszego liceum z innymi placówkami oświatowymi zorganizowaliśmy dodatkowe warsztaty dla młodzieży Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp. Bardzo cieszy nas otwartość i entuzjazm gimnazjalistów, którzy zadawali gościom ogromnie dużo pytań, a po spotkaniu wręczyli pamiątkowe prezenty.  Wolontariuszki poprowadziły też warsztaty kulturalno - językowe w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Ropczycach (Patronat URZ) dla studentów kierunku Język Angielski. 

 W czasie trwania projektu w naszej miejscowości (20-27.01.2013) studentki zakwaterowane były w domach uczennic LO w Sędziszowie Młp., gdzie, jak zapewniają, otrzymały ciepłą rodzinną gościnę, poznały wspaniałych ludzi i polską kuchnię. Czas wolny po południu i wieczorem studentki spędzały na spotkaniach i wspólnej integracji z młodzieżą naszej szkoły. Projekt zaowocował wspaniałymi doświadczeniami i nowymi przyjaźniami, które będą trwać długo dzięki porozumieniu między młodzieżą.

Aldona Homa

Oceń ten artykuł
(1 głos)