Ku czci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych)

Ku czci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych), ku bezpieczeństwu III Rzeczypospolitej.

W Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim podjęliśmy i podejmujemy szereg działań w celu upamiętnienienia Narodowego Święta Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

W niedzielę (1. marca 2020 roku uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii w Kościele Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp, połączonej z prowadzonymi w parafii Misjami św. z okazji zbliżającej się konsekracji tej młodej, a już bardzo zrośniętej z naszym grodem świątyni. Poczty sztandarowe szkół z terenów całej gminy, delegacje rodzin zesłanych na Sybir po Mszy Św. Złożyły wiązanki kwiatów przed Memoriałem Sybiraka, znajdującym się przed kościołem. Uznanie dla naszego pocztu sztandarowego, delegacji młodzieży składającej kwiaty. Ich wzorowa postawa świadczy, że złożone przyrzeczenie 11 listopada 2019 roku dobrze wypełniają. Po uroczystościach rozegrany został IV sędziszowski Bieg Tropem Wilczym. Przypomnijmy , że w twórczości Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego (Obławy cz.1-4) wilki symbolizują wolnych ludzi, osaczonych, ściganych przez komunistyczny reżim.

Liczna grupa naszych uczennic i uczniów przede wszystkim pobiegła, tym przyjemniej napisać jednak o tym, ze wielokrotnie byli w czołówce poszczególnych grup biegaczy. Nasze LO za udział w biegu otrzymał pamiątkowy medal.

W poniedziałek (2 marca) liczna grupa młodzieży, zaangażowana w wiele działań artystycznych, historycznych skorzystała z zaproszenia Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i obejrzała spektakl teatralny pt. „Obława” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Opiekunowie grupy: prof. Halina Binkowska i dyr. Jan Flisak poprowadzili podopiecznych szlakiem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego , dzwon Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przy pomniku Leopolda Lisa- Kuli i pomnik ku czci IV Zarządu głównego WIN z płk. Łukaszem Cieplińskim na czele. Z naszej gminy znajduje się tam popiersie zamordowanego razem z kolegami 1 marca 1951 roku pot. Karola Chmiela z Zagorzyc. Sama sztuka stuka traktowała o bestialskiej obławie na „Żołnierzy Wyklętych” w Suwalskiem i Augustowskiem, jaką w lipcu 1945 roku siły radzieckiego Smierszu, NKWD i polskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W jej wyniku ślad po około 600 osób przeszło przez katownie oprawców, obozy filtracyjne, zostało skatowanych i zakopanych w anonimowych miejscach. Spektakl był okazją na przypomnienie podkarpackiego Katynia: obozu NKWD w Trzebusce i masowych mordach w Turzy niedaleko Sokołowa Małopolskiego. Szacuje się , że drugiej połowie 1944 roku sowieci zamordowali ponad 600 osób, z czego odnaleźć udało się 17 pochówków. Ofiary były mordowane nago lub w bieliźnie- sowieccy kaci chcieli uniemożliwić ewentualną identyfikację ofiar, „groby” były bardzo umiejętnie maskowane i rozmieszczane w cały kompleksie lasu.

We wtorek (3 marca) ponownie zawitaliśmy w Kościele Miłosierdzia Bożego, teraz na obchodach już rangi powiatowej.

To dobrze, że pamiętamy o Tych Bohaterach, których miano już nie być w zbiorowej świadomosci. Dobrze dla nich, ale jeszcze lepiej dla nas i naszych potomnych. Tylko w oparciu o rzetelną wiedzę , w tym wiedzę historyczną możemy budować bezpieczną Ojczyznę, przywracać znaczenie takich pojęć, jak patriotyzm czy bohaterstwo.