Powiatowy konkurs "Ks. Piotr Skarga i Jego epoka"

…Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Skargi jako jednego z najwybitniejszych polskich twórców epoki renesansu, ogłasza rok 2012 Rokiem księdza Piotra Skargi… (fragment uchwały Sejmu RP z 16 września 2011 roku).

Czterechsetlecie śmierci naszego Patrona było okazją do zorganizowania konkursu powiatowego „Ks. Piotr Skarga i Jego epoka”, który został przeprowadzony 9 października 2012. Jego celem było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o działalności ks. Piotra Skargi oraz historii Rzeczpospolitej w okresie jego życia. Konkurs służył odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień uczniów, pobudzał twórcze myślenie, uczył stosowania zdobytej wiedzy w praktyce oraz przygotowywał uczniów do studiów wyższych.

Konkurs zorganizowany był przez:
Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp; Stowarzyszenie Uczniów, Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego
im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim; Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego; Parafię p.w. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie. Pierwszą stanowili uczniowie szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego. Z zaproszenia skorzystały szkoły z Sędziszowa Młp., Wielopola Skrzyńskiego, Czarnej Sędziszowskiej, Ocieki, Kamionki, Iwierzyc, Gnojnicy Woli i Gnojnicy Dolnej. Drugą grupę konkursową tworzyli uczniowie klas pierwszych z Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp. Inicjatywa liceum Sędziszowskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i nauczycieli okolicznych szkół gimnazjalnych. Była też ciekawa propozycją dla humanistów, jak również dała możliwość zintegrowania środowiska, pozwoliła uczniom szkół gimnazjalnych poznać naszą szkołę i jej historię.

Zawody polegały na rozwiązaniu zadań w formie pisemnego testu z pytaniami zamkniętymi i otwartymi, obejmującymi zakres programu nauczania szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, a także wykraczającymi poza ten program w zakresie biografii ks. Piotra Skargi. Wśród zadań przewidziana była analiza tekstu źródłowego wybranego z Kazań Sejmowych. Ciekawą propozycją dla uczestników było spotkanie z pracownikami naukowymi Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dr Beata Lorens (Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego) zaprezentowała wykład, pt. Ks. Piotr Skarga wobec sporów religijno - politycznych w Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII wieku . Następnie pani dr Agnieszka Kawalec przedstawiła ofertę edukacyjną Uniwersytetu Rzeszowskiego skierowaną do absolwentów klas humanistycznych, pt. Ścieżka rozwoju zawodowego humanisty.

Ostatnim punktem było podsumowanie wyników konkursu oraz wręczenie nagród. Oto jak przedstawiały się wyniki:

I kategoria:
1.    Szczepan Kogut z Gimnazjum w Ociece
2.    Gabriela Załocha z Gimnazjum w Gnojnicy Dolnej
3.    Patrycja Malska z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.

II kategoria:
1.    Anna Bajorska z klasy I b