"Poloneza czas zacząć" Sto dni przed maturą w sędziszowskim liceum

„Poloneza czas zacząć” – tak blisko 200 lat temu pisał Mickiewicz, upamiętniając na kartach Pana Tadeusza najpiękniejsze polskie tradycje szlacheckie. Zdanie z końca jego eposu stało się jednym z najbardziej popularnych literackich cytatów, który rokrocznie rozbrzmiewa w salach balowych, licznie gromadzących  przyszłych maturzystów. Tymi słowami rozpoczęty został tradycyjnie bal studniówkowy sędziszowskich licealistów, którzy 26 lutego b.r. celująco zdali egzamin z dobrej i kulturalnej zabawy.

Czas studniówek to okres bardzo ważny w życiu każdego młodego człowieka przekraczającego próg dorosłości. Od tej chwili zaczyna się odliczanie stu dni do matury. Wszystkie młode damy i młodzi kawalerowie wraz ze swoimi partnerami i partnerkami po raz pierwszy wkraczają „na salony”. Z tą typowo polską tradycją, niemającą żadnego odpowiednika na świecie, wiąże się wiele zwyczajów i przesądów. Każdy z nich ma swoją osobliwą wymowę i gwarantować ma powodzenie podczas zbliżających się egzaminów. Nieodzownym elementem każdego studniówkowego balu jest oczywiście polonez. Rozpoczyna on wieczór, przypomina o naszej tradycji oraz szlacheckich balach z przeszłości. Jest również okazją do wykorzystania swojej wyobraźni i kreatywności – uczniowie sami mogą decydować o następujących po sobie figurach lub dodać elementy dodatkowe ubarwiające pierwszy taniec wieczoru. Kolejne ważne studniówkowe zwyczaje dotyczą stroju. Panie powinny na ten bal założyć czerwoną bieliznę czy coraz bardziej popularne podwiązki – obowiązkowo w czerwonym kolorze. Panowie tymczasem winni pamiętać, by na egzaminy maturalne włożyć garnitur noszony podczas studniówki. Wszystkie te zabiegi mają zagwarantować zdającym powodzenie na maturze. Podobnie jest z włosami, które od studniówki do matury pod żadnym pozorem nie powinny być obcinane.

Wszystkie studniówkowe zwyczaje kultywowane są w sędziszowskim liceum, w którym dokładamy wszelkich starań, by w młodym człowieku kształtować tożsamość narodową i szacunek do tradycji oraz pięknych, typowo polskich zwyczajów. Wzorem lat poprzednich tegoroczna studniówka odbyła się w sali balowej „Sędzisz”, w której wieczorem 26 stycznia zgromadziła się ponad setka przyszłych maturzystów wraz z osobami towarzyszącymi. Dziewczęta w pięknych balowych sukniach i eleganccy młodzi panowie bynajmniej nie przypominali naszych uczniów, których każdego dnia mijamy na szkolnych korytarzach.

Uroczysty bal rozpoczęła Pani Dyrektor Halina Szela, życząc uczniom udanej zabawy i kategorycznie zabraniając młodzieży… myślenia o nauce w ten magiczny dla każdego maturzysty wieczór. W imieniu wszystkich rodziców ciepłe słowa skierowała do uczniów także Pani Katarzyna Oleś-Bizoń. Oficjalną część balu zakończyły życzenia i podziękowania skierowane przez młodzież do dyrekcji i wychowawców. Wreszcie padły długo oczekiwane słowa: Poloneza czas zacząć i młodzież przystąpiła do pierwszego tańca wieczoru. Tradycyjnie już – co jest pięknym zwyczajem – młodzież zaprosiła do poloneza swoich nauczycieli-wychowawców. Studniówkowy taniec wykonany został perfekcyjnie, a później…

Wspaniała impreza trwała do białego rana! Było dostojnie i elegancko. Wirujące po parkiecie całą noc pary zniknęły dopiero o świcie. Śmiało możemy powiedzieć, że nasi uczniowie celująco zdali egzamin z kulturalnej zabawy, której towarzyszyła znakomita atmosfera. Mamy nadzieję, że zbliżająca się nieuchronnie matura wypadnie równie dobrze jak studniówkowy polonez, czego naszym uczniom serdecznie życzymy.

Zobacz poloneza sędziszowskiego LO w TV Sędziszów.

Ewelina Łagowska